גן ילדים-כל הסודות-כל מה שרציתם לדעת ולא ידעתם לשאול בבואכם לבחור גן ילדים  פרטי לגילאי 0-3!

רוב רובם של ההורים המנסים לבחור גן ילדים ליקר להם מכל נוטים להתרשם ממגוון הגימיקים המוצגים להם בבואם לביקור בסבב סיור הגנים השונים והמגוונים המציעים את שירותיהם להורים.

חלק מההורים יעדיפו לרכוש את הצעצועים היקרים ביותר בשוק אך לא יידעו מה לחפש בגן הילדים – מאמר זה בא לעשות לכם קצת סדר ולהעניק לכם המון יידע לבחירה נכונה.
לסבלניים מביניכם מובטח מסע מרתק אל רזיו הכמוסים של עולם גני הילדים ובסופו יידע ייקר מפז

אנו ננסה לתת לכם ההורים את הדגשים הנכונים והידע הנדרש על מנת שתוכלו לבחור ולבחון בעין פקוחה את הגן ילדים הטוב ביותר עבורכם ההורים ובוודאי עבור ילדיכם הרכים.

אז מה עושים לפני שמחפשים גן?

ראשית מכינים רשימת שאלות / טבלת השוואה
מומלץ להעזר ב שאלון הגנים להורים

קובעים פגישות בגנים ו/או בודקים גם למי ניתן להגיע בהפתעה

מה בודקים? עיצוב הסביבה החינוכית כל מה שחשוב.

לדוגמא – מצלמות ומיקרופונים במעגל סגור בקרוב יהיו חובה בחוק – לשקט הנפשי שלכם

הצוות החינוכי:

1א.הכשרה רלוונטית של המטפלות ומטעם משרד התמ”ת והגננת או מנהלת הגן –משפחתון ינוהל בידי מטפלת סוג 1 לפחות ויכיל עד 6 ילדים.-
בפועל חלק גדול מהמשפחתונים מנוהל ע”י מי שאין לה הסמכה בחינוך לגיל הרך כלל.
למרות הניסיונות של בעלי משפחתונים להציג את המסגרת המצומצמת כייתרון בו כביכול ניתן להגיע לכל אחד -משפחתון מצומצם טומן בחובו סכנות רבות .
המטפלת צריכה לחתל, לבשל, אוליי לחמם ומשום כך תשומת ליבה לא יכול להיות מרוכז לטובת הטיפול וההשגחה המקסימאלית בכל חמשת הילדים במשפחתון.
היא גם זקוקה להתפנות לנוחיות ,לענות לטלפונים של הורים או לצאת לסידורים אישיים. ובניגוד למסגרת חינוכית בה יש גיבוי ומחליפות משפחתון מורכב מבעלת בית אחת אליה נקשרים הילדים
והם סומכים רק עליה  ומכירים רק אותה. בכל אחד מהמצבים האלו המטפלת במשפחתון אינה יכולה להיות קשובה במאת האחוזים במתרחש וילדים עלולים למצוא עצמם ללא השגחה כלל.
זיכרו ילדים בעיקר תינוקות נחשבים בעיני החוק חסרי יישע ואסור להשאירם ללא השגחה אף לא לרגע אחד.

ב.פעוטון מורחב ינוהל ע”י מטפלת סוג 2 ויכיל עד 15 ילדים עם עוד 2 מטפלות קבועות לפחות
גם כאן עלול להיווצר מחסור מאותן סיבות ומטפלת אחת עלולה למצוא עצמה לבד עם 10-15 ילדים בגילאים שונים עם צריכים שונים לזמן בלתי מבוטל העלול לסכן את הילדים בשל העדרותה של מטפלת במהלך היום מן הפעילות לטובת תפעול סדר היום, הארוחות , מענה לטלפונים בישול , ניקיון , וכיוצא באלו…

ג.מסגרת גן גדולה יותר מ 15 ילדים יכולה לנהל רק גננת בעלת תואר ממשרד החינוך שהתמחתה בחינוך לגיל הרך בדרך כלל תואר B.ed בוגר/ת הוראה לגיל הרך לגילאי 0-3 או גן,א-ב

2.כמה זמן עובדות המטפלות במערכת (קביעות המטפלות) וגם אם יש מספיק מטפלות מחליפות. חשוב לא פחות תנאי העסקה של המטפלות כחוק לרבות תשלום חופשות פנסיה ויציאה לחופשות מסודרות על מנת לאפשר למטפלות זמן התאווררות ראוי כנהוג בענף – מטפלת מקצועית ששכרה משולם כחוק ומתאפשר לה לנוח ולטפל בענייניה האישיים ולשהות עם בני משפחתה בחגים היא מטפלת רגועה המסוגלת להכיל ולהתמודד לאורך זמן . זכרו המטפלות הן לא בעלי הגן הן שכירות וזכאיות לתנאים אלו לשם עבודתן ולטובת ילדיכם.

3.סדר יום מוגדר וידוע מראש –מסייע לילד לדעת מה מצפה לו ותורם לו בבניית הביטחון העצמי בעצמו ובסביבה.סדר היום בדרך כלל הוא גם חלק מהאג’נדה החינוכית בוא מאמינ/ה מנהל/ת המסגרת החינוכית.

4.תוכנית חינוכית::-זו היא מיומנות הגננת המוסמכת לבנות תוכנית לימודים מקצועית שאלו האם ישנה בגן תוכנית לימודים חינוכית מקצועית התואמת את הצרכים והיכולות של הילדים בכל גיל ובכל שלב בו הם נמצאים ובקשו לראותה בדקו עם הגננת כמה מפגשים יש לאורך היום ומה אורכם בקבוצות השונות.אילו נושאים נלמדים לאורך השנה ובאיזו דרך חוויתית היא מועברת.האם יש שעת סיפור, יצירה משחק בחול ובמיים,צבעי ידיים בצק,חימר ועבודה בחומרים שונים ומגוונים יותר ככל שהילד גדל ומתפתח ומפתח יכולות מגוונות יותר.

5.המבנה :מחובתכם ההורים לוודא האם לגן אישורי קצין בטיחות למוסדות חינוך ואישורי כיבוי אש המאגדים בתוכם אישורים רבים נוספים הנחוצים לשם הפעלת מסגרת חינוכית לגיל הרךכגון: אישור קונסטרוקטור ליציבות המבנה, אישור חשמלאי בודק מוסמך, אישור כיבוי אש, אישור טכנאי גז, גלאי גז מנתק אוטומטי ובמידה ומבשלים במקום באמצעות גז, אישור מכון תקנים על מתקני המשחקים שהותקנו בחצר מומלץ לדרוש ולראות את אישור קצין הבטיחות למוסדות חינוך ואישור כיבוי אש בתוקף.

6.מומלץ לבדוק כי הדלתות מוגנות מפני תפיסת אצבעות מבפנים ומבחוץ. שקעי החשמל יהיו תקניים וכי קיים אישור חשמלאי בודק מוסמך בתוקף, כמו גם אישור מחברת הגז על תקינות מערכת הגז.

7.בדקו כי למבנה קיים אישור קונסטרוקטור על יציבות מבנה והנמכות תקרה אם קיימות

וכי במקום מותקנת מערכת גילוי אש ועשן וציוד כיבוי אש תקינים בעלי אישור שנתי בתוקף.

8.וודאו כי כל חלונות  ומראות גן הילדים מצופים בטפט שקוף נגד הדף והתפוצצות המציל חיים במקרים של ריצת ילד במפתיע לעבר חלון /מראה ציפוי זה ימנע התפזרות רסיסים קטנים על הרצפה ופציעה מחתיכות זכוכית גדולות-כמו כן,מבנה בו החלונות מצופים בציפוי יעודי זה יהיה מרחב מוגן נוסף על המקלט המחוייב המצוי בגן.

9.וודאו גם שבגן הילדים הותקנו שירותים וכיורים נמוכים וכי הגישה למיים חמים נוטרלה לגישת הילדים מחשש לכוויות-גם כאשר המטפלת שוטפת.בעבר התרחשו מקרים של רחיצת ילדים וגרימת כוויות ממיים חמים בגני ילדים בהם הגישה למיים חמים לא נוטרלה.ככלל חל איסור לבצע מקלחות במעונות יום בדיוק מאותן סיבות ולמקרים קיצוניים רצוי אף לבדוק כי הותקן בדוד מערבל מים לטמפרטורה סופית של עד 45 מעלות.

10.חוגים ופעילויות העשרה מי מעביר ומה הסמכתו והאם קיימים האישורים למשל: חוג חיות ביטוחים ואישור ווטרינרי,חוג תנועה יועבר ע”י מי שהוסמכה לכך וכיוצא בזה.

11.מזון-בדקו את שעות הארוחות והאם יש מספיק אוכל לכולם מומלץ אף להגיע בשעת האוכל לפחות פעם אחת ולראות באיזו אוירה הילדים אוכלים .האם המזון מבושל בגן ? אם לא מי מכין אותו? מה הוא מכיל? האם המזון כשר? כמה זמן הוא מבושל בטרם הוא מוגש לילדים?. מזון לילדים חובה לבשל טרי בכל יום ולאיום קודם ויאוכסן לאחר הבישול  בכלי נרוסטה בלבד ובשומר חום.
אסור לבשל יום קודם ואסור לשמור מזון במקררים ולחמם ביום שלמחורת. כמו כן המבשל/ת חייבים בחלוק וכפפות לבישול לפי הנחיות משרד הבריאות.

12.וודאו כי המזון המוגש לילדים לא יכיל סויה וטופו ומרכיביהם הידועים כמעוררי טעם והורמוני גדילה הגורמים לבשלות מינית מוקדמת לבנות ופגיעה באון הגברי.כמו כן לא יכילו המזונות תוספי מזון כגון אספרטיים שהוא ממתיק מלאכותי או מונוסודיום גלוטומט שהוא משפר טעם המזיק לבריאות.

וודאו כי לא מוגשים נקניקיות ומזון מוכן המוגש לאחר חימום קל –בדרך כלל מזון קנוי יכיל את כל אותם המרכיבים הלא בריאים שלאחרונה אף הוכנסו לרשימת גורמי הסיכון לסרטן באותה רמה של סיגריות.

וודאו כי ילדיכם יקבל ארוחה חמה גם ביום שישי ולא בורקס,סנדביץ, נקניקיות וכדומה.

13.החלפת חיתולים וגמילה – שאלו כל כמה זמן מחליפים חיתולים והאם יש שעות קבועות או שלפי הצורך.

מהי האג’נדה החינוכית של הגננת בנוגע לגמילה מחיתולים-האם ישנה שיחת גמילה עם ההורים.

האם הגננת מנוסה בליווי והדרכת הורים בגמילה? או שהגמילה נעשית בבית ועד שהילד לא גמול הצוות לא ישתף פעולה.
וודאו כי הצוות ילווה אתכם בתהליך וידריך אתכם.

האם ילד הולך מחתלים על ספסל החתלה או שידת החתלה או בעמידה-מומחים בתחום ממליצים כי ילדים הולכים יהיו שותפים מלאים בתהליך לקראת גמילה ולכן רצוי לחתל ילד הולך בעמידה.בדקו אם הצות מיומן בכך והאם יוכל להדריך גם אתכם בתהליך.

14.מדינויות מחלות-ככלל ילד חולה עם חום מעל 38 מעלות חום חייב לשהות בבית עם הוריו 24 שעות ללא חום לאחר שהחום ירד. ו/או הילד סיים את מחלתו והבריא ובנוסף צייד אותו הרופא באישור מתאים. בדקו שהדבר אכן מתבצע הלכה למעשה כדי למזער עד כמה שניתן הידבקויות ילדיכם במחלות.

15.הערכות למתן מענה בצרכים מיוחדים : בדקו האם הגן יודע להתמודד גם אם ילדים עם צרכים מיוחדים במידת הצורך והאם הוא מכיר ובקיא במתן פתרון הולם וראוי שיספק אתכם ויימנע סכנה חלילה – כגון רגישות לחלב, צליאק או G6PD רגישות לפול ועוד.

15.בדקו את שעות הפעילות של הגן פתיחה וסגירה נוהל איחורים ולוח החופשות, וודאו כי גם הצוות זוכה לתנאים ראויים ולחופשות כחוק כדי שתוכלנה לבצע את תפקידן נאמנה ולבל תשחקנה או גרוע מכך תוצאנה את תיסכולן חלילה על הילדים .

16.בדקו היכן הילדים ישנים, האם על מיטות ? האם הן תקניות או אם הם ישנים על מזרנים וודאו שלכל ילד מזרן משלו תקני ובגודל מתאים.

17.שאלו מה צריך להביא לגן: חיתולים, מגבונים, מזון תינוקות, משחות ועוד.הזהרו מגנים המספקים הכל בעצמם זה אוליי יחסוך לכם כמה שקלים אבל, לא כל דבר מתאים לכל אחד ועלולות להיווצר אלרגיות לילדים מסויימים למוצרים מסויימים. הביאו לילדיכם את מה שהורגל אליו מהבית ואל תתפתו.

18.שאלו האם ישנן הסעות לגן-האם הרכב יועד להסעת פעוטות? האם קיים לו ביטוח הסעות? האם הרכב נבדק ואושר על בסיס חודשי ע”י קצין בטיחות בתעבורה?

האם לנוהג ברכב ההסעות קיים רישיון מסיע מתאים ובתוקף בנוסף לביטוח הסעות מתאים ובתוקף?

19.יציאה לטיולים ?כמה ילדים וכמה מלווים .

20.מדיניות שתייה לילדים-האם הילדים שותים מיים או מיץ? האם התינוקות מקבלים מיים רתוחים שהצטננו? האם ילדים בוגרים מקבלים מי ברז או מיים שסוננו במערכת מתוחזקת היטב?

21.וותק וניסיון רציף:שאלו כמה זמן הגן קיים ונסו לקבל המלצות מחברים אך אל תסתמכו רק על המלצות לכו לראות וודאו כי האג’נדה החינוכית והסביבה תואמת למה שאתם מחפשים .

22.שאלו אם לגן אתר אינטרנט עם גישה נפרדת להורים-חשוב לוודא כי תמונות הילדים אינן חשופות לכל וכי הן מוגנות בשם משתמש וסיסמא.

23.בדקו עד כמה מעורבים ההורים בחיי הגן? אם ניתן להיכנס באמצע היום? והאם מתקיימות בגן פעילויות הורים וילדים? הדבר ייתן לכם אינדיקציה מהותית אם לגן יש מה להסתיר או שגם אתם ההורים תהיו שותפים לתהליכים בגן המשפיעים על חיי הפעוט-חגים,ימי הולדת טיולים משותפים וכדומה.

24.ייעוץ פדגוגי: שאלו האם ישנו ייעוץ חינוכי לגן ע”י יועץ/ת מוסמך/ת ומידת הכשרתו של היועץ/ת והאם גם אתם יכולים לפנות אליו לעזרה במידת הצורך.

25.כמובן שאלו על המחיר עבור השירות –כאן יש מכשולים רבים מחיר זול מדיי יעיד על חוסר יכולת של הגן לעמוד בתקנים ולתת את המיטב והמירב לילדים. גן שמציע ישר מבצעים והנחות יש לבדוק מה הסיבה לכך לעיתים יהייה זה גן חדש ולעיתים גן שזקוק לילדים . לעומת זאת גנים וותקים וטובים אחרים ייגבו מחיר מעט יותר יקר אך גם יוכלו להעניק יותר לילדים ולהעסיק צוות מיומן ומוסמך לטיפול ראוי בילדיכם.

עיצוב הסביבה החינוכית-בגן:

 • בדקו כי השטיחים במקום הינם מאושרים בתקן אש
 • צבע הקירות והריהוט חייב להיות נטראלי בעל גווני פסטל עדינים רצוי גוון אחד-או פאזלים או צבעוניות אחרת ,לרוב הדבר מעיד על העדר מחשבה חינוכית-למעשה כשתכנסו לגן כזה תדעו – הגן נועד כדי להרשים את ההורים אולם לילדים הדבר עלול ליצור עומס מנטאלי גדול ובלבול רב לעיניו של הפעוט ולהסיט את הילדים מן העיקר המוגש להם על השולחנות ורצפת המעון ועלול לגרום להם לתסכול רב.הורים יקרים שימו לב וזכרו תמיד מסגרת הגן נועדה לתת לכם ההורים שירות בזמן שהותכם בעבודה אך המסגרת נועדה לילדים ומשום כך חשוב שתעוצב עבורם בלבד ועל פי הצרכים שלהם ובהתאם לשלב ההתפתחותי בו הם נמצאים בכל גיל.שימו לב גם לאופן סידור פינות הגן והזרימה בין הפעילויות השונות .כהורים תתקשו להבחין בכך וסביר שתתפעלו מצבע וגוון יפה על הקירות והרצפה אך קיימת חשיבות חינוכית לעיצוב הסביבה החינוכית לצורך התפתחותם התקינה של הפעוטות הרכים והאהובים היקרים לכם מכל.1.החצר היא אחד המקומות החשובים בחיי הגן אך גם המסוכנים מביניהם אם לא ננקטו בה אמצעי הבטיחות הנדרשים ע”פ תקן.נסו לדמיין את מספר הילדים במרחב החצר ובדקו אם ישנו מספיק מקום לכולם.קיימים מצעים רבים המשמשים גני ילדים לחיפוי אדמה ולבלימת נפילות.
 • נמשיך במצע החצר-מצע החצר אסור שיהיה עשוי חול מחשש לצואת חתולים, קרציות ופרעושים ומחלת הגזזת. קשה יותר לטפל בחול כמצע כולל בגן מאשר בחול תקני המצוי בארגז החול והמוחלף ומטופל ע”פ התקנים.
 • עיצוב הסביבה החינוכית- החצר:
 • פעוט בגיל הרך שרואה כל-כך הרבה צבע עלול להתקשות ולחוש תחושת בלבול וחוסר התמצאות כיוון שהכל נראה צבעוני ומושך .צבעוניות מוגזמת עלולה לפתח בקרב הילדים בגיל הרך בעיות קשב וריכוז ולכן חשוב לבנות עבורם סביבה נטראלית עד כמה שניתן על מנת לאפשר להם להתפתח רגשית, מוטורית ושכלית בצורה האופטימאלית.
 • לדוגמא-ילד שזמן הפעילות שלו כרגע היא הרכבת פאזל לצורך פיתוח המוטוריה העדינה והגסה או פעילות הדבקה או עבודה בחומר עלול להתקשות בפעילות זו אם השולחן צבעוני והקירות צועקים אליו מרוב צבע וציורי קיר מרהיבים ככל שיהיו.
 • רבים הם בעלי הגנים היום המשקיעים הון עתק בציורי קיר למכביר, בשולחנות, כיסאות וציוד צבעוני מדיי כגון שטיחי לינוליאום המצויירים בהם כבישים ורחובות
  בנושא זה הכנו עבורכם מאמר נפרד היכנסו וקראו על עיצוב הסביבה החינוכית בגן והקשר לבעיות קשב וריכוז
 1. דשא סינטטי פשוט– הפתרון הזול והמסוכן שניתן למצוא ברוב הגנים – בעבר היה עשוי פלסטיק/ניילון ובקייץ היה עלול להיות אחד מגורמי הכוויות לילדים משום שהוא אוגר בתוכו את חום השמש – זכרו מעל 37 מעלות לעור הפעוט המשמעות היא כוויה כמו כן דשא סינטטי פשוט מותקן לאדמה קשה או כורכר ללא משטחי בלימה ובעזרת מסמרים ארוכים במקום דבק איכותי שאינו רעיל -אלו עלולים להוות סכנה של ממש לפעוטות.
 2. משטחי בטיחות של דשא עוז –  כדי ליישם דשא סינטטי בגן ילדים נדרשת מערכת שכבות העשויות ספוג מתחת לדשא אך החשש העיקרי הינו מפני רטיבות ועובש הנוצרים עם הזמן-
  כיום בעידן הטכנולוגי ולאחר פיתוחים חדשים נוטים קציני בטיחות לאשר מערכות בטיחות מסוג חדיש כאמור המשלבות משטחי בלימה מינימאליים של עד גובה 1.7 ומעלה באמצעות משטחים מיוחדים לבלימת נפילות ומניעת חבלות ועליהן מונחים מרבדי דשא סינטטי מיוחדים העשויים סיבים כפולים שזורים ודבוקים בעלי תקנים רבים המקלים את הבחירה במערכות אלו.גם אנחנו בטיפטיפון שידרגנו את החצר לאחרונה וביצענו בה מערכת בטיחות של חברת דשא עוז המבצעת פרוייקטים רבים במוסדות חינוך ועיריות רבות בארץ בהיקפים של אלפי מטרים בשנה. מערכת משטחי הבטיחות בפעוטון של טיפטיפון מבית דשא עוז מאושרת מכון התקנים ועומדת בתקנים המחמירים הבאים:א1. תקן תלישה ותקן רעילות- הדשא לא ניתן לתלישה בקלות ע”י ילדים ומבוגרים כאחד בשל חוזק הסיבים וצורת השזירה וההדבקה הייחודית. אינו רעיל.
  א2. עמידות UV קרני השמש -אינו צובר חום כמו דשאים סינטטיים רגילים ולא גורם לכוויות. אם זאת חובה בהצללה כפולה כפי שקיים בטיפטיפון.
  א3. תקן נפילה בזכות משטחי בטיחות יחודיים למניעת חבלות בנפילות עד גובה 1.70.
  א4. תקן חילחול מיים של כ- 60 ליטרים בשעה ייתרון גדול בימי החורף לייבוש מהיר ויכולת שימוש בחצר גם בימי החורף .
  א5. תקן אש- בזכות חול סיליקאט סטרילי ונקי שהוחדר בין הסיבים ואינו מושך חרקים.חול הסיליקאט בכמות של 18 ק”ג למטר מרובע מונע דליקה של סיבי הדשא במצב של שריפה חלילה.בניגוד לדשאים המוצעים כיום במחיר של בין 30-120 ש”ח עלותה של מערכת הבטיחות בטיפטיפון במחיר המחירון היא 300 ש”ח למטר בשל הסיבות שתוארו למעלה ובנוסף משום שבניגוד להתקנת מדשאות סינטטיים אחרים בהתקנות של חברת דשא עוז לא משתמשים כלל וכלל במסמרים כפי שנהוג לצורך קיבוע המערכת לאדמה, אלא משתמשים בדבק אפוקסי ירוק ובדבקים נוספים שאינם רעילים וללא מסמרים למען בטיחות הילדים.לצורך כך פותחו לאחרונה מערכות בטיחות יעודיות הפותרות בעיות אלו כדוגמת דשא עוז אך עלותן גבוהה ובעלי גנים אינם מיישמים אותם בשטח ואלו מאושרים על ידי ממוני הבטיחות למוסדות חינוך של מכון התקנים הישראלי.
  בטיפטיפון הותקנו לאחרונה משטחי בטיחות של חברת דשא עוז העומדים בכל התקנים המחמירים הנדרשים בתקן.
 3. אריחי פלסטיק מחוררים – אמנם בולמים נפילה ואף מגיעים בצבעים מרהיבי עיניים להורים אך לא משיגים את המטרה לשמה נועדו – הפלסטיק של אריחים אלו, הינו קשיח ונועד לעמוד בתנאי חוץ, כך על פי היצרנים, אבל למעשה אוגר תחתיו בשל החורים בו שאריות מזון אבק וחרקים העלולים להוות איום על חיי הפעוט-נחשים, עקרבים, עכבישים ונמלים עוקצות.
 4. יציקות גומי – עשוי מצמיגים ממוחזרים וגרוסים מעורבים באמולסיה של דבקים-שיטה זו הוצאה מתקן גני ילדים ואינה מומלצת ע”י קציני בטיחות על אף שניתן לראותה בגני ילדים ציבוריים ובמגרשי משחקים.הבעייה המרכזית הינה הפרדות החומר וחשש מחנק, בליעה והרעלה בנוסף הגומי המתפרק משחרר רעלנים לאויר ואוגר תחתיו עובש ופטרת בעלי ריחות לא נעימים בטווח הארוך-זכרו הפעוט המתוק נמוך הקומה אינו מתנשא לגובה של אדם בוגר ועלול להיות חשוף למפגעים אלה.

לפי כך הפתרון האידיאלי שהיה מאושר ע”י קציני הבטיחות למוסדות חינוך היה בעבר חצץ שומשום דק המתאים על פי התקנים והמשמש הן כמצע בולם והן כחומר למשחק סוציו דרמתי מדהים בין הילדים.
כאמור כיום חברת דשא עוז מהמובילות בתחום בזכות מערכת SMART PLAY העומדת בכל התקנים המחמירים הנדרשים לפי חוק למגרשי משחקים וגני ילדים.

2.הצללה – קיימת חובת הצללה בחצרות ברמה של כ 90% צל לפחות .

3.גידור החצר חייב להיות הקפי ובגובה 2 מטרים והכניסות למעון חייבות להיות באמצעות שער אינטרקום חשמלי.

 1. חל איסור על עצים בגני ילדים שאינם מיועדים למאכל/או רעילים וחל איסור חמור כנגד צמחייה קוצנית ושיחי ורדים קוצניים .

5.עליכם ההורים לוודא כי החצר בטוחה עבור הילדים וכי בעלי הגן דאגו לקבל לאחר ההתקנה של מתקני החצר אישור מכון התקנים הישראלי ומסביבם מצע בולם איכותי בגובה מתאים .

 1. בעבר התקן הקובע היה כי מסביב לכל מתקן חצר יבוצע מצע בולם מסוג חצץ שומשום דק לבלימת נפילות וכי גובה המתקנים לגילאי 0-3 לא יעלה על 0.5 מטר מהמדרך הגבוה. אין להציב מתקני משחקים על גבי רצפות או בטון חשופים אלא רק מעל מצע בולם תקני. כמו כן אסורים לשימוש בגני הילדים וילונות נגישים לילדים,טרמפולינות,קפציות, כסאות אוכל גבוהים, וטרמפולינות להאכלהעוד אסורים לשימוש עגלות תינוק,סלקלים,גופי חימום למיים ותנורי ספירלה לחימום החלל ובנוסף אסורים גם נדנדות תלויות מכל סוג שהוא לרבות נדנדות swing מהן קיימת סכנת דחיפה, העפה, נפילת הנדנדה ופגיעות ראש וגפיים חמורות.כיום ישנן מערכות בטיחותיות לחצר הכוללות משטחי בלימה לפי חישוב סיכון גובה נפילה בשילוב עם מרבדי דשא סינטטי איכותי העומד בתקנים המחמירים ביותר : רעילות,חוזק תלישה,חום השמש,תקן אש ועוד…
  דוגמא למערכת זו ניתן למצוא בגנים הציבוריים כדוגמת פארק רבין וכן בפעוטון של טיפטיפון בכרמיאל מבית דשא עוז.

 

עיצוב הסביבה החינוכית – הצוות המטפל :

כאן הורים יקרים כמו בכל הסעיפים – חשוב לשים דגש מאוד חזק ולא להתפשר.

החוק קובע כי מטפלת חייבת להחזיק בתעודת מטפלת סוג 1או 2 ורק אחת כזו מוסמכת לעבוד עם ילדים רצוי שבמעון של ילדיכם תשהה גם גננת במשרה מלאה או חלקית לפחות.

רק מטפלת או גננת שלמדה מה היא מטרה חינוכית וכיצד היא ניתנת להשגה יכולה להעביר מטרות חינוכיות ולהשיגן תוך הבנת צרכי הילדים ומתן מענה מיידי לכל צורך של כל ילד בכל שלב.

כיום ישנם גנים רבים המנוהלים ע”י אמהות שלא מצאו מסגרת לילדם ופתחו משפחתון פרטי.

בדקו כי הצוות שמטפל בילדיכם מוסמך לטפל בילדים בגילאים הנדרשים וכי התעודות הן תעודות רלוונטיות לתחום הטיפול והחינוך לגיל הרך.

מורה שלמדה היסטוריה תנ”ך ואומנות לכיתות י”א י”ב לצורך העניין ספק אם תוכל למלא את אותו תפקיד מאשר גננת מוסמכת שהתמחתה בגילאי 0-6 .

כבר בכניסה לפעוטון תוכלו לחוש באווירה בגן האם היא רגועה ונינוחה האם יש בכי ומה הסיבה לו קליטה,מעברים רצוי לבוא מספר פעמים ולא להסתפק במבט אחד חטוף.

 1. האם המטפלות מסבירות פנים, נעימות, משיימות ומתווכות לילדים את שגרת היום .
 2. בדקו כמה זמן למשחק חופשי מתיי מתקיימות פעילויות יחידניות ובקבוצות קטנות והאם ניתנת להורים סקירה התפתחותית לפחות אחת לשנה או לפי בקשה ע”י גורם מוסמך בגן.
 3. למטפלת חל איסור למסור להורה דיווח התפתחותי אלא רק לגננת מוסמכת,יועץ/ת חינוכי/ת או פסיכולוג/ית מוסמך/ת וזאת לאחר שצפו בילד בהתאמה לשלבים ולפי טבלת התפתחות המצוייה בידי אנשי המקצוע שהוסמכו לבצע הערכות מסוג זה.!

דרשו לילדיכם צוות מטפלות וגננת מוסמכות ואל תתפשרו בנושא זה.

***זכרו גננת זה מקצוע הנלמד באוניברסיטאות ובמכללות המוכרות 4 שנים ולא שם תואר שכל מנהלת מעון יכולה להשתמש בו ללא הסמכה ותעודה מוכרת המועצה להשכלה גבוהה.***

זכרו אין מחיר לשקט הנפשי שלכם ולבריאותו של היקר לכם מכל אל תתפשרו על איכות מקצועיות ובטיחות

מוגש בהמון חום ואהבה ע”י נורית בר-אור B.ed בוגרת אורנים בעלת וותק וניסיון בניהול מערכות חינוך של למעלה מעשור ומנהלת את הפעוטון של טיפטיפון בכרמיאל זו השנה השמינית.

הפעוטון היחיד בכרמיאל המאושר ע”י קצין בטיחות וכיבוי אש ועומד בכל תקני הבטיחות של משרד התמ”ת.

אז מי המבוגר האחראי המטפל בילדיכם? ואילו שיטות חינוך קיימות? לחצו כאן כדיי ללמוד

רוצים ללמוד עוד על עיצוב הסביבה החינוכית והקשר לבעיות קשב וריכוז? לחצו כאן

למילוי שאלון במעמד סיור הגנים שלכם על מנת לוודא כי הוא עומד בכל הקריטריונים הנדרשים
וגם כדיי שלא תשכחו לשאול את כל השאלות היכנסו ל שאלון הגנים להורים
ותוכלו לקבל את תוצאותיו בחינם למייל שלכם ולערוך השוואה בין המסגרות בהם תבקרו.

רוצים לדעת עוד היכנסו גם למדור המאמרים הקודמים באתר הפעוטון של טיפטיפון בכתובת

www.paotiptipon.co.il

כי אין עוד גן כזה!